Balın Faydaları

fyztanitim

Acemi Üye
Üye
23 Nis 2022
17
0
1
Balın faydaları saymakla bitmese de, size birkaç önemli faydası hakkında bilgi vermek istiyoruz.
Bal, öksürük ve boğaz ağrısına karşı faydalıdır. Sıcak süt ve bal, kaçımız klasik "büyükannenin çaresini" denemedik? Öksürük ve boğaz ağrısı? İsrail'de 300 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmaya göre bal aslında mükemmel bir öksürük kesici. Yapılan araştırma sonuçlarında şuruplar ve ilaçlar yerine bal tüketildiğinde, gece öksürüğünde önemli bir azalma görüldü!

Kestane Balı, öksürüğe karşı faydalı olduğu gibi, boğaz ağrısı ve kış mevsimi hastalıklarında da büyük bir müttefiktir. Aslında üst solunum yollarında dekonjestan etkisi vardır. Bu tür rahatsızlıklar için genellikle limon ve kestane gibi daha "balzamik" balları tüketmek en ünlüsü olarak tercih edilir.

İnanılmaz enerji verici ve yaşlanma karşıtıdır. Özellikle Anzer Balı sporcular için harikadır, ama sadece sporcular için değil! Doğal bir şeker konsantresi olmak, çok değerli enerji kaynağı demektir. Glikoz ve fruktoza dayalı bileşimi, hem şekerlerin daha hızlı kullanımı için hızlı emilime hem de daha yoğun fiziksel çabalar karşısında bile daha fazla kullanılabilirliğine izin verir. Bal, antioksidanlar ve polifenoller açısından zengin bir besindir. Kural olarak, balın rengi ne kadar koyuysa, bu maddelerde o kadar zengindir. Antioksidan etkisi, serbest radikallerin neden olduğu hastalıkların başlamasını önler ve yaşlanma sürecine karşı koyar.