Bankacılık Hakkında Her Şey

iZurdea

Üye
Üye
15 Ocak 2019
105
61
28
Bankacılık denince herkesin aklında farklı bir fikir oluşuyor.

Banka denilen kurum fazlasıyla örgütlü ve sistemli. Bugün büyük bankalardan her biri sayısı onbinlerle ölçülen çalışan istihdam ediyorlar.

Üstelik bankalarda o kadar çok pozisyon, kademe ve görev var ki, "Bankacı" bunlardan hangisi için kullanılabilir ve "Bankacılık" neye göre iyi ya da neye göre kötü bir meslektir, tartışılır.

İşin bankalarda kariyer kısmına geçecek olursak, deneyimsiz adayların takip edecekleri birkaç rota var:

-MT/ST Sınavları

-Müfettiş Yardımcılığı

-Gişe Asistanlığı

-Operasyon Merkezi Asistanlığı

-Çağrı Merkezi Müşteri Temsilciliği

-Junior Dealer

Yukarıdaki isimler kurumdan kuruma farklılık göstermekle birlikte hemen hemen her banka için deneyimsiz, yeni mezun adayların istihdam edildiği pozisyonlardır.

Bunları kısaca açıklayacak olursak:

MT - Management Trainee:

Bankaların genel müdürlükleri ya da bölge müdürlükleri gibi merkezlerinde istihdam edilen; direkt müşteriyle irtibatı olmayan ve idari işler yapan görevlilerdir. Bu kişiler işe alındıktan sonra yoğun bir bankacılık eğitiminden geçirilirler ve kurumun ihtiyaçlarına göre iç kontrol merkezinden muhasebeye, raporlamadan finansal kurumlara kadar farklı birimlerde istihdam edilirler. Özlük hakları giriş pozisyonları ortalamasının üzerindedir. Zaten yönetici adayı olarak istihdam edildikleri için kurum içerisinde yükselmeleri görece daha hızlı ve kolaydır.

Kurumlar bu pozisyona genelde iyi üniversitelerden mezun olan, mutlaka yabancı dil bilen ve temsil yeteneği olan kişileri almaya çalışırlar.

ST - Sales Trainee

Satış temsilcisi olarak işe alınan bu kişiler büyük oranda şubelerde istihdam edilirler. Adından da anlaşılacağı üzere görevleri satış yapmaktır. Bu kişiler şubelerde bireysel satış temsilcisi, kobi satış temsilcisi gibi ünvanlar altında ilgili müşteri portföyünün hem bankacılık işlerini hallederler hem de onlara sigorta, kredi, vadeli hesap, kredili mevduat hesabı, bireysel emeklilik vb. bankacılık ürünleri satmaya çalışırlar. Çalıştıkları bankaya, şubeye göre değişen satış kotaları vardır. Hem operasyonel iş yükleri hem de bu satış kotaları nedeniyle satış temsilciliği zorlu ve stresli bir iştir. Özlük hakları MT-Management Traineelerin biraz altında ya da aynı seviyededir. Kurumlar bu pozisyonlarda istihdam edecekleri adaylarda başta ikna yeteneği ararlar -ki bunun en büyük göstergesi de adayın görünüşü ve konuşmasıyla karşısındakini etkilemesi ve ona fikirlerini kabul ettirebilmesidir. Kariyer açısından bakıldığında bu kişiler şube içinde yükselebildikleri gibi yetenekleri ve bilgilerine göre genel müdürlüğün muhasebe, krediler, iç kontrol vb. bölümlerine geçiş yapabilirler. Ancak bu durum MT lerde olduğu gibi kolay değildir.

Müfettiş Yardımcılığı

Bir bankaya girişte hem girmesi hem de icra etmesi en zor bölümlerden biri olan müfettiş yardımcılığına kabul edilenler, bankaların teftiş kurulu kadrosunda istihdam edilirler. Bu kişiler kurumun şubelerini, departmanlarını ve iştiraklerini hem idari hem de mali yönden teftiş ederler. Bankalar Türkiye'nin her yanına hatta zaman zaman yurtdışına yayılmış oldukları için de, bu pozisyonda istihdam edenler sık sık yolculuk yaparlar. Büyük bir bankada müfettiş yardımcısı olarak görev yapan bir kişinin yılın 6-8 ayını şehir dışında geçirmesi gayet normal bir durumdur. Müfettiş yardımcılığı özlük hakları bakımından işe ilk giriş için en iyi pozisyondur. Bu kişiler hem oldukça iyi bir maaşla işe başlarlar, hem de seyahatleri süresince harcırah alırlar. Kurumlar müfettiş yardımcılığı yapacak kişilerde iyi bir üniversiteden iyi bir derece ile mezun olma, yabancı dil, temsil yeteneği gibi özelliklerin yanı sıra üst seviyede kurum bağlılığı ve denetleme yapabilecek dikkate ve ayrım gücüne sahip olma gibi kriterler ararlar. Bunların da adaylarda olduğunu anlayabilmek için bir çok mülakat düzenlerler ve hatta adayı evinde ziyaret edip ailesiyle tanışırlar. Müfettiş yardımcıları genelde sabit bir sürenin sonunda müfettiş olurlar ve periyodik olarak seviyeleri artar (2. Derece Müfettiş, 1. Derece Müfettiş gibi). Öte yandan belli bir zaman (5 yıl, 8 yıl gibi) sonra sabit göreve geçme hakkı elde ederler ve bankanın teftiş kurulu dışındaki bir bölümünde üst seviye bir pozisyonda istihdam edilmeye başlanırlar. Müfettiş yardımcılarının kariyer konusunda oldukça geniş olanakları vardır; çünkü bu kişiler yıllar içindefarklı farklı birimleri teftiş edebilmek için onların işleyişi konusunda deneyim kazanırlar ve kendilerini geliştirirler.

Gişe Asistanlığı:

Bankaların gişelerinde durarak direkt müşterilerle muhattap olan ve onların para yatırma-çekme, para transferi, kurum ödemeleri gibi işlemlerini yapan görevlileridir. Bu operasyonel işlemlerin yanı sıra kendilerinden satış yapmaları beklenir. Bir çok banka şubesinin çok yoğun olduğu düşünülürse, ellerinden her gün yüzbinlerce lira para geçer. Bu nedenle yoğun, riskli ve stresli bir iştir. Özlük hakları ortalamanın altındadır. Bankalar bu alanda istihdam edecekleri kişilerde; stres altında hızlı ve doğru işlem yapabilme, müşterilerle iletişimde sorun yaşamama gibi nitelikler beklerler. Kariyer açısından şube kadrosu içerisinde operasyon tarafına kayma ya da ST ler gibi iç kariyer yollarını takip ederek genel müdürlük kadrolarına geçme şansları vardır. Ancak bu yolları takip edebilmek için o pozisyonlarda sahip olunması gereken nitelikleri (Yabancı dil, iyi bir üniversiteden mezun olma vb.) taşıyor olmaları beklenir.

Operasyon Merkezi Asistanlığı: Bankaların hemen hepsi bankacılık işlemlerini merkezileştirmiştir. Yani bir müşterinin şubeye gönderdiği para transferi gibi bir işlem şubede gerçekleştirlimez, şubedeki görevli tarafından operasyon merkezine yönlendirilir. Operasyon merkezindeki görevliler de bu işlemleri asıl gerçekleştiren insanlardır. Çek işlemleri, yurtiçi transferler, yurtdışı transferler, hazine işlemleri gibi bir çok konuda operasyon birimlerinde istihdam edilirler ve müşterilerle direkt temasa geçmezler. Yaptıkları iş yoğun dikkat gerektiren bir iştir. Önlerine gelen döküman ve talimatlardaki işlemleri hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Özlük hakları gişecilerle hemen aynı seviyededir, ancak maaşları gişecilerdeki kasa tazminatı nedeniyle onların bir miktar altında kalabilir. Kariyer yolları başta, bulundukları operasyon birimi içerisinde yükselmektir. Tabi burada çalışanların da iç kariyer fırsatlarıyla farklı birimlere başvurmaları mümkündür.

Çağrı Merkezi Müşteri Temsilciliği:

Bankaların çağrı merkezlerinde çalışarak müşterilerin sorunlarını çözen, işlemlerini yapan ve onlara ürün satışı yapan elemanlardır. Inbound denilen ekipler sadece arayan müşterilerin sorunlarını çözer ve işlemlerini yapar. Inbound & Sales denilen ekipler arayan müşterilerin sorunlarını çözüp, işlemlerini yapar sonrasında da onlara ürün satışı yapmaya çalışırlar. Outbound denilen ekipler ise müşterileri arayıp onlara satış yapmaya ya da onları borçlarını ödemeye ikna etmeye çalışırlar. Çağrı merkezleri 7/24 prensibiyle çalışılan yerler olduğundan vardiyalı çalışma sistemi vardır. Bankalar bu pozisyonda çalışacak kişilerin diksiyonlarının düzgün, iletişim kapasitelerinin yüksek ve stres altında iş yapabilme yeteneklerinin olmasını ister. Çağrı merkezlerinde her şey sistem üzerinden kontrol edildiğinden ve tüm görüşmeler kaydedildiğinden bir çalışanın hangi dakikada kiminle görüştüğü, ne dediği ya da o gün kaç dakika molada geçirdiği gibi bilgiler anında görüntülenebilir. Bu nedenle oldukça yorucu bir iştir. Özlük hakları gişecilerle hemn aynı seviyededir. Kariyer olarak çağrı merkezi içinde yükselebilir ya da kurum içi kariyer yollarını izleyerekvgenel müdürlük kadrolarına geçme şansları vardır. Ancak bu yolları takip edebilmek için o pozisyonlarda sahip olunması gereken nitelikleri (Yabancı dil, iyi bir üniversiteden mezun olma vb.) taşıyor olmaları beklenir.

Junior Dealer:

Bankaların en parlak birimlerinden biri olan hazine biriminde istihdam edilirler. Bankanın sahip oldukları kaynakların kendilerine tahsis edilen kadar kısmın değerlendirilmesinden sorumludurlar. Yaptıkları işlemlerde banka kaynaklarını korumaları ve arttırmaları beklenir. Ancak piyasada yapılan her işlemde olduğu gibi kayıp riskleri vardır. Oldukça stresli bir iştir. Özlük hakları müfettiş yardımcılığı ile hemen hemen eş değerdir. Kurumlar bu pozisyona alacakları kişilerin finansal konulara hakim olma, gündemi okuyabilme, detayları farkedebilme, stres altında doğru kararlar verebilme gibi nitelikler beklerler.
 

dvrzener

Üye
Üye
20 Kas 2020
15
0
6
Bankacılık işlemlerinde altın alırken kombiyo vergisi sıfırlandı artık komisyonsuz alıp satabiliyoruz. Bunun yanında ben kuyumculuk işlemlerini online yapıyoruz. Altın bileklik modelleri gibi kıymetli mücevherleri online düşük komisyonlar ile alıyorum. Eğer normal kuyumcudan alırsam 1000 tllik ürünü 1500'e alıyorum.