Bilgisayar Nasıl Güvenli Yapılır?

HaSimoto

Üye
Üye
15 Ocak 2019
99
10
8
BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ İÇİN NELER YAPILMALI ?

Bilişim Dünyasında, %100 güvenlik bulunmamaktadır. En iyi korunan sistemler dahi zaman zaman bilgisayar korsanlığına maruz kalabilmektedir. Ancak temel düzeyde alınması gereken tedbirlerin bazıları aşağıda sıralanmıştır. Daha fazla bilgi için internet arama motorlarından ya da bilgi güvenliği (penetrasyon) testi yapabilen bilgisayar güvenlik firmalarından destek alabilirsiniz.
Şu ana kadar tespit edilen mağdurların ortak özelliği bilgisayar/sunucularının 7 gün 24 saat açık olması, Uzaktan erişim servisinin açık olması, anti-virüs yüklü olmaması, güvenlik duvarının olmamasıdır. Bu durumun gözden kaçırılmaması gerekmektedir.

TEMEL DÜZEYDE ALINACAK TEDBİRLER

►Muhasebe kayıtlarının,önemli bilgilerin tutulduğu bilgisayarların/sunucuların internetten çalışan uygulamaları barındırmıyorsa internet bağlantısının kesilmesi,internetten çalışan uygulamaları barındırıyorsa donanımsal ya da yazılımsal güvenlik duvarının kurulması-tesis edilmesi,
►Muhasebe kütüklerinin günlük yedeğinin alınması,
►Bu yedeklerin farklı bir ortamda arşivlenmesi,
►İşletim Sistemi için üretici firmanın yayınladığı güncellemelerin yapılması,
►uzaktan erişim servisinin kapatılması,
►Antivirüs programının yüklü olması (bireysel kullanımlar için bazı firmalar ücretsiz anti virüs programları sunmaktadır.
►Firewall /Güvenlik duvarı donanım/yazılımlarının kullanılması,
►Önemli verilerin farklı medyalara /ortamlara periyodik olarak yedeklenmesi,
►Hesap şifrelerinin yüksek güvenlikli olması (büyük harf, küçük harf, sayılar ve diğer karakterlerden oluşan parola kullanımı, en az 8-10 karakter)
►Şüpheli e-postaların, reklam ilan sayfalarının açılmaması, şüpheli bağlantıların ziyaret edilmemesi.
 
  • Beğendim
Tepkiler: OgedayDemiray