BTK’nın verdiği süre sona erdi!

DeadLyBro

Acemi Üye
Üye
4 Nis 2019
11
0
1
135
Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu, vatandaşların cep telefonlarına gelen dolandırıcılık mesajlarına savaş açmış durumda. Tüketicilerin mağduriyet yaşamaması için bazı kararlar alan BTK, bunu yaptığı duyuruyla açıkladı. İşte son BTK kararı…

BTK kararı iki ay önce vermişti!
Kefilsiz ve şartsız kredi verileceğine” ya da “hediye kazanıldığı” gibi gerçek dışı mesajlar için BTK tarafından yeni önlemler alınıyor. Abone onayının olmadığı hatlarda, 888/898’li katma değerli elektronik haberleşme hizmeti kapatılacak. Aynı zamanda tüketiciler de ücretsiz olarak bilgilendirilecek.
Kurum şimdiye kadar gelen çok sayıda şikayete karşı önlemler almaya başladı. Kurum daha öncesinde bu hatların kullanıcılardan onay alması yönünde karar vermişti ve tüketicilere bu şekilde ulaşan çağrı merkezi gibi yerlere iki aylık süre tanımıştı. Bu sürenin sonuna gelindi. Artık, 888/898’li numaraya sahip olan işletmeler onay almadıkları hatları, kendine yönelik aramalara kapatmak zorunda. Aynı zamanda yeni abonelikler için de bu numaralar kapalı olacak.
Yalnızca onay verilen hatlar bu numaralar açık hale getirilecek. Aboneler tercihlerine göre, istedikleri zaman bunu değiştirebilecek.