Canlı Yayın Sitesi Kurarak Sende Para Kazan!!!

winchester52

Acemi Üye
Üye
15 Ocak 2019
16
22
3
İnternet üzerinde bir sürü canlı yayın yapan web siteleri görmüşsünüzdür. Bu web sitelerin nasıl kurulduğunu çalışma mantığının ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Canlı yayın sitesi kurmak ile ilgili web de herhangi bir düzgün Türkçe kaynak bulunmadığından ve konuyla ilgili çok soru geldiği için böyle bir yazı yayınlama gereği duydum.

Web sitesi üzerinden yayın yapacağımız için öncelikle bir web sitesi kurmamız gereklidir. Bunun için bir domaine ve kaliteli bir hostinge ihtiyacımız vardır. Bant genişliği konusunda sorun yaşamayacağınız yurtdışı kaynaklı hosting firmalarını kullanmanızı tavsiye ederim.

Sıra geldi web-site kurulumuna kendi web-sitenizi tasarlayıp kullanabileceğiniz gibi, wordpress, joomla gibi sistemler üzerinden de kolaylıkla yayın gerçekleştirebilirsiniz. Benim tavsiyem başlangıç için wordpress sistemleri kullanmanız yönündedir.

Canlı Yayın İçin Player Seçimi

Sitemizde bulunan kanalların çalışma şekli, belirli bir kaynaktan aldıkları stream akışlarını sitemiz üzerinden göstermeye dayalıdır. Bunu sitemiz üzerindeki youtube videolarını oynatmaya benzetebilirsiniz.

Tabi ki bu canlı yayın akış stream’lerini oynatmaya yarayacak bir player’a ihtiyacımız olacak. İnternet üzerinde çok player seçenekleri hali hazırda mevcut. Benim önerim ise JWPlayer, hem wordpress için eklenti desteği ile kolaylıkla kurulum yapabilirsiniz. Ayrıca unutulmamalıdır ki, her player bütün protokolleri oynatacak diye bir kural bulunmamaktadır.

Kanal Stream Kodları ve Protokolleri

Her TV kanalının internette bir yayın kaynağı vardır. Kanallar bu kodlar aracılığı ile çalışır. Bu kodları playerımızın source kısmına yerleştirdiğimizde playerımız canlı akışı oynatacaktır. Bu akış kodları belirli protokolleri kullanarak yayın yaparlar.

Http : Hyper Text Transfer Protocol bu protokol zaten internetle ilgilenen herkesin bildiği temel protokoldür. Günümüzde gelişen ip tv ve CCcam sistemleri http üzerinden media streaming akışı yapabilmektedir.

Rtmp protokolu : Günümüzde canlı yayın akışı için en yaygın kullanılan protokol Rtmp protokolüdür. Bunun açılımı ise “Real Time Messaging Protocol” dur. Rtmp ile ilgili JwPlayer sitesindeki http://support.jwplayer.com/customer/portal/articles/1430349-about-rtmp-streaming yazıyı okuyabilirsiniz. Ayrıca rtmp protokolü flash player desteği ile çalıştığı için mobile cihazlar üzerinde görüntüleme problemi yaşayabilirsiniz.

Udp : udp açılımıyla “User Datagram Protocol” dur. Bu protokol ses ve video aktarımı için kullanılır. Ama her player udp kodlarını oynatamaz. Yani playerimizde udp için kod çözümü bulmamız zordur.

Mms : Microsoft Media Server Protokol, bu servisle hem video hem ses aktarılabilir. Bu akış Microsoft Silverlight kurulu bilgisayarlarda sorunsuz olarak gösterilir.

Protokollerden kısaca bahsettikten sonra canlı yayın yapan kanalların hangi protokol üzerinden yayın yaptığını bulmaya kalıyor iş. Türkiyede şuanda birçok kanal rtmp protokolü üzerinden yayın yapmaktadır. Kanalın canlı yayın sayfasını açtıktan sonra kaynak kodlarda “rtmp” şeklinde arama yaptırırsanız stream akış koduna erişebilirsiniz. Ya da internet üzerinde arama yaparak kanalların hazır rtmp kodlarını bulabilirsiniz.

Kullanılan canlı yayın akışıyla ilgili protokol bilgilerine eriştikten sonar bunu player’ımız içerisine aktararak işlemi tamamlıyoruz. Son olarak player’ı web sitemiz içerisine yerleştirmek kalıyor.

 
  • Beğendim
Tepkiler: Kingslew

futurist

Acemi Üye
Üye
15 Ocak 2019
8
7
3
Değilde biz toplu bir radyo kursak podcast ler yayınlasak. Kayıtlarınıda sound cloud a atarız.
 

toptanci

Acemi Üye
Üye
19 May 2019
1
0
1
Bu tip videolara olan talep özellikle bu zamanlarda oldukça yüksek. Eskisi kadar sık olmasa da bu videoları indirmek için de bazı araç arayışları içinde olanlar da var. Popüler video sitelerinin yanı sıra günümüzde popülerliğini bir nebze de olsa yitirmiş olan sitelerden video indirmek de bir nebze de olsa zor. Hem Youtube gibi popüler video siteleri hem de Dailymotion mp3 indir programları da hala revaçta. Bunun için benim en sık kullandığım site Saveform. Yapılan canlı yayınların ve internette yer alan her türlü içeriğin indirilebileceği Saveform sitesinin en önemli özelliği ise pratik olması.