İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından Ergonominin Önemi

fulbaibu

Acemi Üye
Üye
7 Mar 2022
8
0
1
Ergonomi nedir?
Ergonomik ne demek? Ergonomi, işin daha güvenli ve verimli olması için işçiye uygun bir iş ortamı tasarlamaktır. Ergonomik çözümler uygulamak, çalışanları daha rahat ettirir ve verimliliği arttırır.

Ergonomi neden önemlidir?
Ergonomi önemlidir çünkü bir iş yaparken vücudunuz garip bir duruş, aşırı sıcaklık veya tekrarlanan hareketler nedeniyle stres altındayken kas-iskelet sisteminiz etkilenir. Vücudunuz, kas-iskelet sistemi bozukluğunun ilk belirtileri olabilen yorgunluk, rahatsızlık ve ağrı gibi semptomlara sahip olmaya başlayabilir. Bu anlamda ergonomik tasarıma sahip ürünlerin kullanılması ve ergonomik ortamların oluşturulması çok önemlidir.

Kas-iskelet sistemi bozukluğu nedir?
Kas-iskelet sistemi bozuklukları (MSD'ler) vücudunuzun kaslarını, eklemlerini, tendonlarını, bağlarını ve sinirlerini etkileyen durumlardır. MSD'ler zamanla gelişebilir veya aşırı yüklenme nedeniyle hemen ortaya çıkabilir.

Ergonominin avantajları nelerdir?
1. Artan tasarruf
• Daha az yaralanma
• Daha üretken ve sürdürülebilir çalışanlar
• Daha az işçi tazminat talepleri
2. Daha az çalışan acı çekiyor
• Ergonomik iyileştirmeler uygulamak, rahatsızlığa neden olan risk faktörlerini azaltabilir.
3. Artan verimlilik
• Ergonomik iyileştirmeler, MSD'ler için birincil risk faktörlerini azaltabilir, bu nedenle çalışanlar daha fazla verimli, üretken ve daha fazla iş doyumuna sahiptir.
4. Artan moral
• Ergonomiye gösterilen özen, çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlayabilir çünkü işverenlerinin iş yerlerini daha güvenli hale getirdiğini bilirler.
5. Azaltılmış devamsızlık
• Ergonomi, meşgul ve üretken olma olasılığı daha yüksek, sağlıklı ve ağrısız çalışanlara yol açar.

Son kullanıcılarınızın ihtiyaçlarını her zaman odakta tuttuğunuzdan emin olmak için ergonomistleri tasarım geliştirme ekibinizin ayrılmaz bir parçası yapmalısınız. Ergonomik tasarım örnekleri bu anlamda çok önemlidir.