Kısaca RAID nedir ne işe yarar?

ulasatakan

Acemi Üye
Üye
15 Ocak 2019
2
3
3
Merhabalar,

Kısaca RAID nedir? Kısaca normal hayatta kullandığımız kelimerle nasıl bağdaşır bunu anlatacağız.

Öncelikle RAID sunucu birnevi cluster yapı diyebiliriz. Diskteki verileri aynı serverdeki/cihazdaki farklı diske aktararak veri kopyalama işlevi görür.

RAID seviyeleri mevcuttur(RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10)


RAID 0: Yüksek performans - güvensiz.
RAID 0'da önemsiz verilerini barındıran kişiler kullanır. Çünkü birden fazla sürücü veriyi okur, işler ve disk girdi / çıktısını geliştirir. En azından iki diske ihtiyaç duyar. Hem yazılım hem de donanım RAID, birçok kontrolör gibi RAID 0’ı destekler. Olumsuz tarafı ise hata toleransının olmamasıdır. Eğer disklerden biri bile bozulursa bütün sıralama bozulur ve büyük ihtimal veri kaybı olur veya bozulma artar.
---------
RAID 1: Düşük performans - basit şekilde güvenli.
RAID 1'de donanım uygulaması için en azından iki disk gereklidir. Yazılım RAID 1 ile iki fiziksel disk yerine veri tek bir disk üzerinde disk bölümünde kopyalanabilir. Hatırlanması gereken bir başka nokta da RAID 1’in disk kapasitesini ikiye böldüğüdür. Eğer iki 1 TB’lık sürücüye sahip bir sunucu RAID 1 ile konfigüre edilmişse, toplam depolama kapasitesi 1 TB olacaktır, 2 TB değil.
---------
RAID 5: Orta performans - güvenli.
RAID 5 işletme sunucuları ve işletme NAS cihazları için en yaygın olan RAID konfigürasyonudur. Bu RAID seviyesi RAID 1’den yani ikizlemeden daha iyi bir performans sağlar. RAID 5 ile veri, üç veya daha fazla diske bölüştürülür. Eğer bir disk hata verirse veya arıza vermeye başlarsa veri bu dağıtılmış veri ve eşlik bloğundan otomatik ve sorunsuz bir şekilde tekrar yaratılır. Temel olarak sistem, siz bozulan sürücüyü değiştirene kadar, bir diskle bile olsa çalışmaya devam eder.
---------
RAID 6: Orta performans - kurumsallar için.
RAID 6 işletmelerde oldukça yaygın olarak kullanılır. RAID 5 ile neredeyse aynıdır ama RAID 6 daha dayanıklı bir çözümdür. Çünkü RAID 5’e göre birden çok eşlik bloğu kullanır. İki diskiniz ölür ama sizin sisteminiz hala çalışmaya devam eder.
-----------
RAID 10: Yüksek maliyet - yüksek güvenlik.
RAID 10: Diğer RAID seviyelerinin iki katı diske ihtiyaç duyar, en azından dört tanesine. Bu RAID seviyesi yüksekçe fayda sağlanan veri tabanı sunucuları veya birçok yazma operasyonu gerçekleştiren donanımlar için idealdir. RAID 10, bir donanım veya yazılım olarak uygulanabilir ama yazılım olarak kullanılmaya çalışıldığında performans avantajları kaybolmaktadır.

Keyifli okumalar;)
 
  • Beğendim
Tepkiler: etkinhost