SA-MP Role Play Nedir?

Hardan

Acemi Üye
Üye
16 Ocak 2019
4
1
3
SAMP Roleplay Rehberi

San Andreas Multiplayer - Roleplay Nedir?

SAMP Roleplay, SAMP'deki sunucu türlerinden biridir. Sunucuda çoğu zaman tek bir üyeliğiniz, yani karakteriniz olur ve amaç o karakteri kafanızdaki senaryoya göre canlandırmaktır. Size önerim, bir sunucuya kaydolmadan önce nasıl bir karakter canlandıracağınızı kafanızda şekillendirmenizdir.


Karakterimizin Özelliklerini Neye Göre Belirleriz?

Öncelikle karakterinizin uyruğuna göre bir isim seçin. Karakterinizin meslek, eğitim vb. özelliklerini belirleyin ve bir hikâye yazmanız gerekiyorsa buna göre yazın. Oyuna başladığınızda da karakteriniz eğitimini gördüğü işi yapabilir.. Tabii bu durum her Roleplay sunucusunda aynı değildir.


Roleplay Genel Komutları

"/Me": Emote komutudur. Bu komut karakterinizin eylemlerini belirtir.
Örnek:
/ Me masadaki kalemi alır.
/ Me koltuğa oturur.
/ Me karşısındaki adama sağ eli ile yumruk atar.


"/Do": Bu komutu yapılmış olan eylemin sonucunu veya komutu yazan karakterin durumunu belirtir.
Örnek:
/Do yüzünde üzgün bir ifade oluşmuştur.
/Do elinde sprunk şişesi vardır.
/Do yazıcıdan kağıtlar çıkmıştır.


Karakter Davranışları:

Karakter davranışları animasyonlar ve karakterinizin yazdığı, yani IC olarak konuşmalarıdır. Karakter davranışları karakterinizin rol yaptığı ortama, rolün geçtiği ülkeye ve zamana göre değişir. Eğer rol Türkiye'de geçiyorsa bir Türk gibi şiveyle konuşabilir, türklerin yaptığı davranışları uygulayabilirsiniz. Rol eğer ABD'de geçiyorsa, bir Amerikalı gibi davranmalısınız. Animasyonları da saçma gözükmeyecek şekilde yaptığınız role göre kullanmalısınız.


Roleplay Terimleri:

IC-OOC: IC terimini "oyun İçi" olarak düşünebilirsiniz. OOC ise tam tersi, yani oyun/rol dışı anlamına gelmektedir.


Roleplay'e Aykırı Davranışlar:

Powergame:

Gerçek hayatta bir insanın yapamayacağı hareketleri yapmaktır. Roleplay sunucularında her karakter ortalama olarak aynı fiziksel ve zihinsel güce sahiptir. Örnek vermek gerekirse polislerin fazla sayıda olduğu bir yerde illegal bir davranışta bulunmak, bir adamı öldürmek, çatışmaya girip tüm polisleri birer birer öldürmeye çalışmak buna bir örnektir.

OOC-IC Mix:

OOC bilgiyi IC olarak kullanmaktır. Yönettiğiniz karakteri bir film karakteri olarak düşünün, karakteri oynayan oyuncu senaryoyu bilir ama filmde oynadığı karakter neler olacağını bilmez. Yani rol dışında öğrendiklerinizi role yansıtamazsınız. Örnek vermek gerekirse polis işyerinize baskına geliyor ve bir polis arkadaşınız PM yoluyla veya MSN vb. OOC yollar aracılığıyla size kaçmanız için haber veriyor. Eğer OOC bilgiyi bu şekilde kullanırsanız OOC-IC Mix yapmış olursunuz.


Bunny:

GTA San Andreas'ta zıplayarak koşarsanız daha hızlı gidersiniz. Ancak görüşün olarak rolde bu olay bir saçmalık yaratmakta. Bu nedenle bunny yapmak, yani zıplayarak koşmak yasaktır.


MétaGame:

OOC-IC Mix'e benzer ama sadece karakter isimleri için geçerlidir. Karşınızdaki oyuncunun ismi kafasının üzerinde yazar ancak rolde o kişiyle tanışmadıysanız ismini sormadan öğrenemezsiniz ve onunla tanışmadan ona ismiyle hitap edemezsiniz.


Smile:

IC yollarla smile kullanmak yasaktır. Karakterinizin gülme, üzülme vb. gibi durumlarını emotelerle belirtebilirsiniz.


Retarted:

Yaptığınız rolün bir sebebi olmalı. Örneğin sokaktan geçen bir adamlara durduk yere silah çeker veya ateş ederseniz saçma bir rol yapmış olursunuz.


Guns Out Of Ass:

GTA San Andreas'ta ve SAMP'de sizde var olan silaha istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Ancak rolde bu durum saçma olur. Bir emote ile silahınızı belinizden çıkardığınızı belirtmelisiniz. Eğer tüfek, bazuka, bomba vb. silahları kullanacaksanız "aracın bagajından çıkarmak" gibi bir rol yapabilirsiniz.


Revenge Killing:

Bir çatışma rolü esnasında hp'niz biter ve ölür veya yaralanırsanız olduğunuz yerde kalmalı veya duruma göre yaralı bir şekilde oradan uzaklaşmaya çalışmalısınız. Ancak öldüğünüz veya yaralandığınız halde çatışmaya devam ederseniz saçma bir rol yapmış olursunuz.


Refusing RP:

Yapılan role tepki vermemektir. Bir adama arabayla çarptınız veya dövdünüz diyelim. Karşıdaki kişi emoteler ile rol yapmıyorsa ve size karşılık veriyorsa bu durum ortaya çıkar.


Bug Abuse:

Oyunun açıklarından yararlanmaktır. Çoğu kez oyundaki hile koruma sisteminin açıklarından yararlanılarak silah, para, araba vb. elde edilir. Bazen de oyundaki sistemlerin açıklarıyla para vb. elde edilir. Rol dışı kazanca bug abuse denir.


Off Road:

Araçları roleplay kurallarına uymayarak sürmektir. Polisin yanında kırmızı ışıkta durmamak, sokakta takla ata ata hızlı bir şekilde araç sürmek vb.


Non-Rp:

Yaptığınız her türlü mantıksız rol Non-Rp'dir. Yukarıdaki maddeler Non-Rp'ye dahildir.