Tarihteki En Zararlı 5 Virüs

mryakup

Acemi Üye
Üye
16 Ocak 2019
8
6
3
Günümüzde bilgisayarlar hayatımızın temel bir parçasıdır, çoğu insan önemli verilerini bilgisayarlarda saklamaktadır. Bundan dolayı Siyah şapkalı hackerlar, her zaman ki gibi rahat durmuyor ve bilgi çalmaya devam ediyorlar.

Aşağıda tarihteki en kötü ve en popüler virüslerin listesini sıralıyoruz. Bazıları milyonlarca ve telafisi imkansız hasarlara sebep oldu:

Melissa Virüsü
Florida’da, 1999 yılında David L. Smith tarafından üretildi. Bu virüs, pornografik sitelere gizli bir Word dosyası yerleştiriyor. Bu dosya otomatik olarak bilgisayara inerek bütün Mail adreslerini şifreleyerek Mail servisini devre dışı bırakıyor ve sürekli anlamsız mailler gönderiyor.
Smith yakalandı ve Anna Kournikova virüsünün sahibi de dahil olmak üzere diğer virüs yazarlarını yakalamak için FBI ile işbirliği yapıldı. Cezanın sonucu 20 ay hapis cezası ve binlerce dolar para cezası oldu.

I love you
Bazı çalışmalara göre, bu kötü amaçlı yazılım , 2000 yılında CIA ve Pentagon bilgisayarları dahil olmak üzere İnternet’e erişim olan bilgisayarların% 10’unu etkilemeyi başardı. Bu virüs gizli bir hayranın aşk mektubu olarak gizlenmiş e-posta yoluyla yayıldı.
Bugüne kadar kodlanmış en tehlikeli bilgisayar virüslerinden biri olarak kabul edilir. Bu virüsün etkileri 10 milyar dolar zarara neden oldu.

My Doom
2004 yılında piyasaya sürüldü. Bu virüs, bilgisayarlara ve hizmet ağlarına saldırı yapıyordu.
Virüsler, sunucular çökene kadar otomatik olarak Google’da arama yapmaya başlıyor.
Bu virüsün yapımcısı blinmiyor.

Kırmızı Kod
İlk olarak 2001 yılında ortaya çıktı ve iki eEye Dijital Güvenlik çalışanı tarafından keşfedildi. Kod Kırmızı olarak adlandırıldı çünkü ikisi de keşif sırasında Kırmızı Dağ Çayı içiyorlardı. Solucan, Microsoft IIS web sunucusu yüklü bilgisayarlarda sistemde arabellek taşması sorununa sebep oluyordu.
Sabit sürücüde çok az iz bıraktı çünkü 3.569 bayt büyüklüğünde tamamen bellekte çalışabiliyordu. Beyaz Saray web sitesi de dahil olmak üzere çeşitli servislere saldırı başlattı.
Bunun 2 milyar dolarlık zarara neden olduğu tahmin edilmektedir. Verimlilik kaybı milyonda bir. Toplamda bir ila iki milyon sunucu etkilendi.

Sql Slammer
Bu solucan bilgisayarların sabit diskine değil , RAM’e yükleniyor. Böylece, basit bir yeniden başlatma ile ortadan kayboluyordu, ancak dünyanın sadece yarısını 15 dakika boyunca etkiledi. SQL Slammer ATM’leri etkiledi ve Milyonlarca insan için ciddi bir risk durumuna neden oldu.
 

riseswayne

Admin
Admin
14 Ocak 2019
12
16
3
Paylaşım için teşekkürler! Ek olarak "Wannacry" ilerleyen zamanlarda bu listede yer alabilir, hem yeni hemde yayılan bir virüs türüdür.